Chłódź się latem – organizm Ci podziękuje!

Latem nasze organizmy narażone są zarówno na działania promieni słonecznych, jak i na ekstremalnie wysoką temperaturę. Chłodzenie się jest więc obowiązkiem każdego z nas, by utrzymać się przy dobrym zdrowiu i nie popaść w schorzenia, które powstają przez kontakt z suchym powietrzem, gorącą temperaturą i słońcem.

Człowiek – tak jak pracująca maszyna – wymaga od czasu do czasu schłodzenia, by móc dalej aktywnie żyć i nie skarżyć się na dolegliwości. Szczególnie powinniśmy ochładzać się latem, kiedy zagrażają nam duże upały oraz negatywny wpływ promieniowania słonecznego na naszą skórę.

Co jednak konkretnie można robić, by przynieść sobie ulgę w tej gorące dni?

 

Wykonuj zimne okłady!

zimny okład z ręcznika

Zimne okłady mają to do siebie, że bardzo skutecznie schładzają miejsce, w którym je wykonujemy. Najpopularniejszymi okładami są oczywiście te wykonywane na głowie, nogach oraz rękach. Nikogo nie dziwi, że okłady takie robi się już nie tylko podczas chorób i gorączki, ale również wtedy, gdy dokuczają nam nieznośne upały.

Okład taki można wykonać w bardzo prosty sposób. Wystarczy namoczyć mały ręcznik bardzo zimną wodą i przyłożyć do opuchniętego, palącego nas od gorąca miejsca na skórze i pozostawić tak na kilkanaście minut. Później możemy go zdjąć i wykonać ponownie – już nowy. Niektórzy zamiast zimnego ręcznika używają kostek lodu – to również sprawdzona i skuteczna metoda.

 

Bierz zimne prysznice!

Nic tak nie schłodzi naszego ciała jak zimny prysznic po ciężkim dniu w upale! Zimne prysznice są o tyle korzystne dla naszego organizmu, że działają na całym obszarze naszego ciała (w przeciwieństwie do okładów, które stosuje się miejscowo). Wystarczy brać zimny prysznic co drugi dzień, by nasza skóra mogła się zregenerować i nie być mocno wysuszoną.

Zimny prysznic ponadto świetnie sprawdzi się rano – kiedy zaspani przygotowujemy się do pracy. Potrafi on dodać sporą dawkę energii na cały dzień wyzwań. Warto również pamiętać, że zimne prysznice świetnie wpływają na termoregulację naszego organizmu, poprawiają krążenie a stosowane na przemian z gorącymi – skutecznie likwidują cellulit.